Teže nego što to rezultat pokazuje, Mornar je stigao do prve ovosezonske pobjede - u duelu 2. kola grupe E FIBA Europa kupa u Topolici je "koplja položio" holandski Lejden - 87:74!

Barani su i u ovom meču pokazali ranjivost u reketu, što je danski centar u redovima gostiju Mitgard iskoristio da za prvih 17 minuta upiše isto toliko poena uz 10 skokova! Upravo je on održavao holandski tim u rezltatskom egalu, često i u vođstvu, koje je u jednom trenutku dostiglo rekordnih 7 poena (57:64), na 2,20 minuta prije kraja treće četvrtine! Prethodno je gledana borba sa mnogo rezultatskih preokreta u meču koji je bolje otvorila naša ekipa (11:6, 15:10), ali je Lajden uzvratio u finišu prvog kvartala serijom 10-0 za 20:15.

U drugoj četvrtini Mornar je pojačao odbranu i djelovao stabilnije u napadu što je donijelo preokret. Serijom 6:0 Barani su za nepuna dva minuta stigli do prvog vođstva u ovom periodu (31:28), a potom u 17. minutu, nakon trojke Luisa, prvi put stigli i do dvocifrene prednosti (34:33). Holanđani ću uhvatili priključak u finišu poluvremena a u trećoj dionici napravili novi preokret. Ipak, Mornar se probudio u finišu ovog perioda i prišao na 64:62 pred završnu dionicu.

Finiš duela pripao je u potpunosti domaćinu, prije svega zahvaljujući poenima Mićovića koji je sa dvije trojke poveo u pobjednički "juriš". Nakon četiri minuta igre u posljednjoj četvrtini Mornar se vratio u vođstvo (70:66), a potom preko Dejvisa (3) i Luisa (2), poveo sa devet razlike (75:66). Dejvis je u završnici ovjerio pobjedu sa dvije uzastopne trojke za bijeg na nedostižnih 81:68, u 38. minutu. Mornar je u jednom trenutku vodio i sa rekordnih 15 poena viška (87:72).

Ekipu je u odsustvu šefa struke Mihaila Pavićevića vodio pomoćni trener Vaso Milović koji je na pres konferenciji nakon meča rekao da je pobjeda protiv Lejdena jako važna prije svega na psihološkom planu.

"Pobjeda nam je trebala zbog samopouzdanja. Držali smo se plana, imali dobru energiju. Pred nama je žestok raspored, serija mečeva u kojima su nam protivnici favoriti i baš zbog toga je ovjaj trijumf važan".

Mornar Barsko zlato - Lejden 87:74 (25:28, 20:13, 17:23, 25:10)

MORNAR: Mihailović 13, Luis 13 (6as), Mićović 20 (7sk), Dejvis 12 (5sk, 6as), Jeremić 9, Smit 4 (3sk, 3as), Živanović, Gordić 3, Rakočević 6 (7sk), Lazić, Marljukić, Miković 7.

LEJDEN: Mikalauskas 8, Buknač, Midgard 27, Vind, Ververs 5, De Jong 10, Tubutis 2, Afo, Džonatan, Dun 11, Van Bre 11.

Mornar u 3.kolu, 27. oktobra, dočekuje grčki Iraklis.