Nakon što je prošle sezone imao najgori start u klupskoj istoriji (0-6), Mornar Barsko zlato je propustio veliku šansu da u Zagrebu upiše pobjedu protiv Cibone za najbolji start sezone u ABA ligi (tri pobjede u prva tri kola).

Vodili su Barani tokom najvećeg dijela meča, u više navrata dvocifrenom razlikom, sredinom posljednje dionice su imali “plus devet” (81:72), ali su na kraju, ipak, ostali “kratkih rukava” – borbena i efikasna Cibona je slavila pred svojim navijaćima 91:88 i upisala prvi trijumf u regionalnom takmičenju, a Mornar je ostao na dvije pobjede.

Deron Fets Rasel je ponovo bio ubjedljivo najbolji u barskom timu, iako ispod prosjeka u prva dva kola (44 poena), jer je upisao “samo” 35. Međutom, junak u prva dva kola je na kraju bio tragičar. Na 15,7 sekundi do kraja, pri vođstvu Cibone 89:88, na tajm-autu Mornara je dogovoreno da Amerikanac završi napad prodorom. Rasel je tako i krenuo, ali mu je odbrana Cibone dobro zatvorila prilaz košu, i natjerala ga da nagazi aut liniju ispod koša, na 5,2 sekunde prije kraja. Mornar je brzo napravio faul na Filipu Bundoviću, koji je realizovao oba penala, za konačnih 91:88, jer Rasel u posljednje 4,2 sekundi nije uspio da izbori produžetak (promašio je trojku sa oko pola terena)…

Mornar je meč otvorio drugačije nego što je uobičajeno, s namjerom da iznenadi domaćina u čemu je i uspio. Barani su u prva tri minuta igrali preko unutrašnje linije, pa su do vođstva 10:4 poene postizali samo krilni centar Marko Pecarski (osam poena, od čega jedna trojka) i centar Antonio Vranković. Dva najbolja strijelca Mornara, Rasel i Vladimir Mihailović u tom periodu nijesu ni šutnuli, pa je Rasel to uradio nakon skoro četiri minuta igre (promašio trojku), a Mihailović minut kasnije (promašio za dva).

Rasel, međutim, nije dugo čekao da počne da pogađa, uradio je to trojkom nakon pet minuta i 10 sekundi igre za vođstvo od 16:9, a nakon njega je sa distance svoju drugu trojku ubacio Marko Kovačević za prvu dvocifrenu prednost (19:9). Seriju od 8:0, na tri minuta i tri sekunde prije kraja kvartala, zaključio je Rasel sa penala za maksimalnih 12 razlike u prvom poluvremenu (21:19).

Cibona je do kraja četvrtine ublažila zaostatak (26:18), ali je Mornar u drugoj dionici, zahvaljujući najviše Raselu (19 poena u prvom poluvremenu),

u nekoliko navrata imao dvocifrenu prednost (u tri navrata do 11 razlike), posljednji put na 20 sekundi prije kraja, kada je ispod koša pogodio Rasel (47:37). Da takva razlika ne bude na odmoru pobrinuo se plej domaćih Borna Kapusta, koji je sa oko deset metara pogodio trojku o tablu, uz zvuk sirene (47:40).

Pored Rasela, koji je u prvom poluvremenu jednom bio izblokiran za tri poena, a jednom je promašio i obruč sa distance, dvocifren i odličan je bio i Pecarski sa 13 poena, bez promašaja (2-2 za dva, 2-2 za tri, 3-3 sa linije bacanja)…

Kada je Kovačević ubacio trojku za 50:42, činilo se da Mornar nastavlja da kontroliše meč, ali je onda uslijedila serija od četiri uzastopne trojke “cibosa”, za tri i po minuta, za preokret i prvo vođstvo na meču sa 56:53!, na pet minuta i 47 sekundi do kraja dionice, kada je Mihailo Pavićević zatražio minut odmora. Cibona je do tog trenutka ubacila 11 trojki, jednu više nego ukupno u prva dva kola!

Nakon što je trener Barana dobro podviknuo na tajm-autu, njegovi izabranici su se uozbiljili, Mihailović je sa dva uzastopna koša vratio prednost (57:56), koju je Mornar do kraja četvrtine “digao” na dva posjeda (69:65).

Milija Miković je treću četvrtinu zatvorio i posljednju otvorio sa po trojkom, a nakon koša Pecarskog je Mornar poveo 74:65, a istu razliku je imao na pet minuta i 19 sekundi prije kraja, kada je Džastin Pirs realizovao kontru za 81:72. Iako se izgledalo da su gosti zadali odlučujučći udarac, tako nijesu mislili domaći košarkaši, koji su do posljednjeg minuta preokrenuli na 87:86, a onda i slavili u uzbudljivoj završnici..

Trener Mornara Mihailo Pavićević je nakon meča čestitao Ciboni na, kako je kazao, zasluženoj pobjedi.

“Nažalost, najgore je kad trener konstatuje da je protivnička ekipa više željela pobjedu nego njegova ekipa. To, nikako, ne umanjuje vrijednost pobjede Cibone, koja je potpuno zaslužena jer su se borili za svaku loptu, i, jednostavno, imali mnogo veću želju za pobjedom od moje ekipe. Od srca im čestitam i nadam se da će im ova pobjeda pomoći da se što prije izvuku iz situacije u kojoj su od početka”, rekao je Pavićević.

Mornar u narednom kolu, 24. oktobra, dočekuje Partizan.

Cibona – Mornar Barsko zlato 91:88 (18:26, 22:21, 25:22, 26:19)

Zagreb – Košarkaški centar “Dražen Petrović”. Gledalaca: 500. Sudije: Ilija Belošević, Marko Pecelj, Stefan Ćalić (Srbija).

Cibona: Radovčić 5, Perasović 14 (3-3), Smajlagić, Majcunić 7 (2-2), Mazalin 3 (2-1), Aranitović 5, Baković 11, Kapusta 21 (64), Malešević, Bundović 25 (7-6).

Mornar: Rasel 35 (8-7), Mihailović 6, Pirs 4 (5-2), Vranković 2 (2-2), Kovačević 6, Pecarski 18 (3-3), Kone, Vesković, Miković 12, Vujačić 3, Đong 2, Vranješ.