Mornar je u ABA ligi nastavio tamo gdje je stao prošlog vikenda: nakon Igokee, savladan je i Zadar, ponovo uz košgeterski "pečat" Derona Fets Rasela: 100:91!

Plejmeker Mornara večeras je oborio rekord ABA lige po broju postingutih poena koji je držao njegov klupski kolega Vladimir Mihailović 46). Rasel je uz 47 poena, imao po 4 asistencije, skoka i ukradene lopte pa će mu titula MVP-a kola ovog vikenda teško izmađi (indeks 48).

Put do pobjede nije bio lak: Mornar je imao pola koša prednosti na kraju efikasnog prvog poluvremena (47:46), iako se u strijelce nije bio upisao Mihailović (šut 5-0), dok Rasel nije pogodio nijednu trojku iz šest pokušaja (imao je 10 poena, od čega četiri sa penala). Barane je predvodio novajlija Džastin Pirs sa 11 poena, uz tri pogođene trojke iz isto toliko šuteva.

Zadar je bolje počeo, poveo 5:0, Mornar je prve poene postigao nakon dva minuta i 39 sekundi (Rasel), i do kraja kvartala je jurio minus, i dostigao ga pri kraju, nakon trojke Pecarskog (21:18). I u drugom kvartalu je bila rezultatska “klackalica”, pri čemu nijedna ekipa nije imala više od četiri poena prednosti.

Zadar je nako dva minuta igre u drugom poluvremenu poveo šest razlike (55:49), ali je tri minuta kasnije Mornar preokrenuo na 63:57 i prednost sačuvao do kraja dionice (75:70).

Činilo se da je meč bio prelomljen u prvoj polovini posljednje četvrtine, kada je Rasel prvo pogodio dvije uzastopne trojke za prvu dvocifrenu prednost (81:71), a onda još dvije za nedostižnih 87:75, na šest minuta i dvije sekunde prije kraja…

Međutim, Zadar se nije predavao, predvođen odličnim Lukom Božićem je uspio da izjednači na 89:89, tri minuta prije kraja. Ipak, uz dva koša Pecarskog, između kojih je Rasel pogodio dva bacanja, američki košarkaš je “odapeo” trojku za nedostižnih 98:81, 61 sekundi prije kraja, kojom je i došao do rekorda regionalnog takmičenja. Pokušao je osmom trojkom da dođe do 50 poena, nije bio precizan, ali je na kraju ispraćen gromkim aplauzom barske publike…

Doprinos pobjedi Mornara posebno je dao Marko Pecarski sa 13 poena i čak 17 skokova (indeks 25)!

Mornar Barsko zlato – Zadar 100:91 (23:23, 24:23, 28:24, 25:21)

MORNAR: Rasel 47 (4as, 4sk), Mihailović 1 (3sk,3as), Živanović, Pirs 11, Vranković 11 (4sk), Kovačević 3, Pecarski 13 (17sk), Kone, Vesković, Miković 2 (3sk), Vujačić 6, Diong 6 (3sk).

ZADAR: Dejvis 16, Jordano 19, Klarica, Sikirić, Žganec 4, Čampara, Matulina, Lakić 5, Drežnjak 11, Božić 34, Ramljak 2, Šantelj.

Mornar u narednom kolu, 14. oktobra, gostuje Ciboni.