Predsjednik Mornara Barsko zlato i predsjedništva ABA lige Đorđije Pavićević dao je intervju za Radio Bar, koji prenosimo integralno:


RB/BI:
 Neće Vam biti lako u „fotelji“ čelnog čovjeka ABA lige. Koji će biti vaši najvažniji zadaci?

Pavićević: Moj zadatak, naravno, zajedno sa rukovodstvom ABA lige i našom kancelarijom, jeste da regionalno takmičenje dovedemo na nivo kojem svi težimo. Prvo, da uspješno obavimo preoblikovanje iz j.t.d. u d.o.o. i drugo, da vratimo povjerenje u organe ABA lige, jer ćemo prema svima biti apsolutno isti, dakle, rukovodićemo se istim aršinima, kao i da se vrati uzajamno povjerenje između klubova. Mi ćemo, iz kancelarije ABA lige, biti pokretači svih promjena, ali uvjeren sam da će nam u tome pomoći i svi klubovi, posebno oni vodeći, jer je jaka, i organizaciono i igrački, ABA liga, prevashodni interes svih nas. Računam da bih mogao da budem taj kohezioni faktor, pored ostalog, i zbog toga što sam u korektnim odnosima sa svim bitnim ljudima ABA lige i klubova. Svi mogu da budu relaksirani jer je sigurno da neće biti privilegovanih i da će, da ponovim, kriterijumi biti isti prema svima. Rješavaćemo probleme jedan po jedan, sve u cilju da se sve unaprijed zna, da sve bude transparentno i da svi znaju, u svakom trenutku, šta im valja raditi. Ko se ne bude držao unaprijed donijetih pravila, jednakih za sve, biće sankcionisan i od sudija i od delegata i od komesara i od direktora i od sportskog direktora.

RB/BI: Za predstojeću sezonu spremili ste, za sada, sedam pojačanja. Mornar Barsko zlato imaće jednu od najmlađih i najtalentovanijih ekipa u ABA ligi. Posljednje pojačanje je krilni centar Cedevita Olimpije Luka Ščuka, pa Mornar trenutno ima dvanaest igrača u rosteru. Tu su starosjedioci Nemanja VranješVladimir MihailovićMilija MikovićBalša Živanović i Gligorije Rakočević i novajlije Petar VujačićMarko KovačevićMbake DiongFete RaselDalonte BraunAntonio Vranković i Luka Ščuka. Naravno, najveća nepoznanica su trojica Amerikanaca, tri „rukija“. Šta očekujete od novog Mornara?

Pavićević: Napravili smo novi tim. Svjesni smo da postoje dvije mogućnosti. Da sa mladim, novim timom startujemo loše i budemo u problemu ili da od početka krenemo dobro i što prije ispunimo glavni cilj, opstanak u ligi. Onda bi mladi košarkaši igrali bez opterećenja i lakše pokazali šta znaju. Nadam se da korona neće ponovo poremetiti relaciju između igrača i publike i da će zaživjeti naša projekcija od prosječno 2.000 gledalaca po meču u „Topolici“. Ovaj projekat sa mladim igračima jeste naš dugoročni cilj koji bi trebalo da odžava ekipu Mornara u ABA ligi. U košarci nije kao u fudbalu, da prodajom jednog igrača klub može mirno da živi nekoliko sezona. Bićemo srećni ako nam se vrati uloženo u mlade igrače kad jednom iz Mornara odu u veći klub. A Mornar je idealna sredina za napredak i afirmaciju mladih igrača. Niko od ovih mladića koji su došli u naš klub nije postavio pitanje novca, cilj im je bio da postanu članovi Mornara. Ovo je i poziv mladim, talentovanim crnogorskim igračima da su dobrodošli u Mornar. Ovdje imaju izvanredne uslove za rad i napredovanje.

Bez obzira što smo bili drugi i treći u ABA ligi, nismo imali prolaz u Eurokup. I Euroliga i Eurokup teže ka tome da imaju velike centre, finansijski jake. Evidentno je da Mornar dolazi iz malog grada i male zemlje, iako sve druge uslove ispunjavamo. Ispočetka smo se malo ljutili ali vidjeli smo ko smo, gdje smo i sad smo zacrtali svoje, objektivne planove: da budemo standardni član ABA lige, a da li ćemo biti u zlatnoj sredini, ili ćemo se boriti za opstanak ili ćemo odskočiti i umiješati ze u borbu za visok plasman, zavisi od toga kako će se mladi igrači snaći i šta će pokazati. Ova mlada ekipa uz još jednog igrača, eventualno dva, može da bude veoma zanimljiva i može da napravi veoma dobar rezultat. I da budem konkretan: u prvom planu je povratak Pulena. Ukoliko to završimo, mislim da bi Pulen i Mihailović bili prave vođe ove ekipe u ABA ligi i da bi mladi igrači uz njih dvojicu pružili 50-70 odsto više na parketu. Ako ne dođe do realizacije transfera sa Pulenom, gledaćemo da dovedemo nekog sličnog igrača. U svakom slučaju, gajićemo košarku kao i do sada, koja, sa mladošću, može još ljepše da izgleda.

Što se tiče samoga kvaliteta mogu da kažem da su od svih „rukija“ koji su se pojavili ove godine, naša tri možda i ponajbolja, a to će vrijeme i pokazati. Mi ćemo se potruditi da im prvi dolazak iz Amerike u Evropu prođe što bezbolnije.

Mornar će imati roster mnogo širi nego minulih sezona, jer ćemo imati ekipu i u crnogorskoj Prvoj ligi. Tu će dobiti šansu, prije svega, momci iz Bara koji treniraju sa prvom ekipom. MarljukićCenovićVesković i drugi. Živanović je već dokazao da može da igra u ABA ligi, a i ovi momci su tu negdje i dobro će im doći kaljenje u Prvoj crnogorskoj ligi i zato sam objeručke prihvatio predlog Košarkaškog saveza Crne Gore da Mornar igra i u Crnogorskoj ligi. Mislimo da dovedemo još dva-tri igrača iz mlade reprezentacije, koji su bili među 20 i koji su napravili sjajan rezultat osvajanjem bronzane medalje na prvenstvu Evrope.

Menadžeri bajkama odvode naše talentovane igrače u druge zemlje, jer i roditelji „padaju“ na te priče. Onda se dešava poslije godinu, dvije, tri… da se ti talenti izgube i da ih nema nigdje. Mladi igrači bi, po mom mišljenju, trebalo da ostanu u Crnoj Gori i da prođu takmičenje u ABA ligi, pa tek onda da kao „gotov proizvod“ odu u inostranstvo, u velike klubove, po zaradu i dodatnu afirmaciju. Lakomislenost ih neće nigdje odvesti. Roditeljima poručujem da će o njihovoj djeci najbolje brinuti crnogorski klubovi: Budućnost, Mornar, SC Derbi, Podgorica, Sutjeska, Lovćen… Samo neka budu strpljivi.

RB/BI: Za mnoge je bilo iznenađenje što ste pustili Marka Jeremića da ode, iako je bio pod ugovorom još jednu godinu…

Pavićević: Marko je izvanredan momak i igrač i, košarkaški gledano, ovoj našoj ekipi je bio i te kako potreban. On je onaj pravi šuter. Međutim, u ugovoru koji smo lani potpisali na dvije godine moja procjena je bila da je stavka o cijeni malo veća u odnosu na njegov kvalitet. Razgovarali smo, imamo odličan odnos i s njim i s njegovim menadžerom, rekao sam im da ima vremena da nađe novi klub, sem ukoliko želi da korigujemo ugovor. Nije želio, što ja poštujem. U prvi mah bila je zainteresovana Budućnost, jer Dragan Bokan i ja imamo džentlmenski dogovor da igrača koji ide iz naša dva kluba prvo ponudimo Budućnosti odnosno Mornaru. Nije došlo do transfera u Budućnost, ne znam zbog čega i Marko se obreo u Cedevita Olimpiji, bez ikakvog obeštećenja, jer on je to i zaslužio.

RB/BI: Da li će Mornar igrati u nekom od evropskih kupova, kao svake godine od kada je abaligaš?

Pavićević: Napravljen je previd u kancelariji našeg kluba, mogu samo sebi da skačem u stomak, nikome drugome, a i kancelarija KSCG bila je nemarna, poslije petnaestak dana proslijeđen je dopis iz FIBA i to na mejl koji se rijetko otvara, pa je došlo do cajtnota za prijavu za kvalifikacije za Ligu šampiona. Poslali smo dopis FIBI i… zakasnili, a FIBA radi po propisima. Što je najgore, zakasnili smo sa prijavom i za Fibin kup. Te stvari jednom ozbiljnom klubu ne smiju da se dešavaju. Ali, dobili smo tvrdo obećanje da smo prvi na listi čekanja da uskočimo u Fibin kup, koji prije početka uvijek otkaže neka ekipa, obično ona koja ne prođe u kvalifikacijama za Ligu šampiona, pa odustane i od FIBA kupa.

Ubuduće će nam akcenat, pored igračkog, biti i na pojačanju operativnog kadra. Angažovao sam Sašu Pavličića, možda i najboljeg advokata u regionu po pitanju sporta i svega oko sporta. Ovaj vrhunski zagrebački advokat biće pravni zastupnik Mornara. Bio je tri godine disciplinski sudija u ABA ligi i sudio je „ni po babu ni po stričevima“. To je samo početak. Angažovaćemo i jednu marketinšku kuću koja će raditi za klub, da napravi prihod. Ubuduće će profesionalac biti sportski direktor kluba. Sve kako bismo ljudima u klubu olakšali i kako se ne bi dešavali propusti.

RB/BI: I za kraj, kad počinju pripreme Mornara?

Pavićević: Pripreme će početi oko 20. avgusta, jer 1. oktobra počinje ABA liga. Ako dozvolite, iskoristio bih ovu priliku da zahvalim Dušanu Raičeviću na podršci Opštine, bez te podrške ne bismo došli do ovih visina, a uskoro bi trebalo da organizujemo sastanak za privrednicima da pokušamo da zatvorimo budžet, da sljedećih deset godina košarka u Baru ne zavisi od mene. Želio bih da jednom uz pomoć štapa, kao već starac, dođem da gledam veliki Mornar, srećan što sam ga ostavio u pravim rukama.

Pretraga

Galerija

O klubu

Klub je osnovan 1974. godine.

  • Šampion Crne Gore: 2017/18
  • Vicešampion Crne Gore: 2010/11, 2015/16, 2016/17, 2018/2019, 2020/2021, 2021/2022,
  • Finalista Kupa: 2010, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021, 2022.
  • Finalista Balkanske lige: 2016.
  • Polufinale ABA lige 2017/2018, 2020/2021

Pozdravna špica

Kontakt

Adresa: Bulevar revolucije 85, SC Topolica
Bar 85000, Crna Gora

Telefon: +382 30 310 505

Mobilni: +382 67 235 505

Email: kkmornarbar@gmail.com

Email: kkmornar@t-com.me