Očajan šut Mornara sa distance i trojkaška kanonada Crvene zvezde “ispisali” su rezultat prvog okršaja ova dva tima u polufinalu plej ofa - 91:63.

Aposlutna dominacija aktuelnog šampiona ABA lige koju je debitant u nokaut fazi regionalnog prvenstva olakšao očajnim šutem sa distance.

Amerikanci ovakve snažne poruke rivalu nazivaju "statement game", a upravo to se dogodilo pred 7.237 prezadovoljnih navijača beogradske dvorane "Aleksandar Nikolić".

Trostruki uzastopni šampioni ABA lige ima je sjanu šutersku noć (14/26 za tri poena), nasuprot Mornara koji je u nekadašnjem Pioniru imao vjerovatno najgore šutersko veče ove sezone (3/26).

Iskusni Mihailo Pavićević, iako u timu nije imao povrijeđenog centra i najboljeg igrača Uroša Lukovića, uspijevao je spuštanjem lopti u reket za Radoja Vujoševića i Vukotu Pavića da drži priključak nakon što je Tejlor Ročesti sa sedam poena u nizu otvorio utakmicu, ali nakon što je Vujošević pogodio, uz faul Matijasa Lesora za 13:11, započeta je surova serija crveno-bijelih…

...ili bolje reći plavo-bijelih?

Koristeći ishitrene i nerezonske šuteve bekova Mornara za tri poena, a u tom smislu prednjačio je Derik Rajan Nidam, Alimpijevićevi košarkaši rastrčali su se pred punim tribinama i stekli 19 poena na poluvremenu, a 23 sredinom treće četvrtine.

Tek tada, kada se probudio Nidam, Alimpijević je morao prvi put tajm-autom da "seče" seriju rivala od 0:10 za "minus 14", što je bio povod za fantasičnog Džejmsa Feldina da američkom beku odgovori sa 10 poena u finišu treće četvrtine bez promašaja.

Tek tada, kada se probudio Nidam, Alimpijević je morao prvi put tajm-autom da "sječe" seriju rivala od 0:10 za "minus 12" (52:40), što je bio povod za fantasičnog Džejmsa Feldina da beku Mornara odgovori sa 10 poena do kraja treće i još šest do polovine četvrte četvrtine (uz samo jedan promašaj!?), kada ga je trener zasluženo povukao sa parketa pri rezultatu 77:53.

Feldin je utakmicu završio sa 23 poena do kojih je došao šutirajući 4/7 za dva i 5/7 za tri poena, bez da je poslat na liniju slobodnih bacanja. Na Nidamovih 11 u trećoj četvrtini, odgovorio je sa dvije duge dvojke, pa četiri trojke bez promašaja, a svemu je dodao skok, četiri asistencije i dve ukradene lopte za indeks uspešnosti 25 i 26 poena prednosti ostvarenih sa njim na parketu. A, igrao je 25 minuta.

Ako je Feldin bio junak, Nidam je svakako bio anti-junak utakmice - prije svega zbog nevjerovatne predstave u prvom poluvremenu kada je, ruku na srce, i riješena utakmica. Iako je Mornar (tačnije Nidam) prvu trojku ubacio sredinom treće četvrtine posle 13 promašaja, najveće zasluge za tu agoniju pripadale su upravo prvom poenteru Pavićevićevog tima koji je odigrao poluvrijeme za prepričavanje: 16 minuta, 2 poena, 1/5 za dva, 0/5 za tri, skok, dve asistencije, četiri izgubljene lopte, tri faula od čega dva u napadu, indeks "minus 8" za 14 poena deficita s njim na parketu!

Pavićević ga je, shodno prikazanom, ostavio na klupi na početku drugog poluvremena i potom vratio u igru na 23 razlike za Zvezdu, nakon što je bivši kapiten crveno-bijelih Boris Bakić napravio četvrti faul. Nidam se tada trgao, ubacio osam od deset poena ekipe u seriji 0:10 i još tri potom, ubacio dvije trojke nakon onih 13 bez uspeha, ali ni prije ni posle toga nije donosio pozitivne stvari ekipi. Završio je utakmicu sa 16 poena, dva u prvom poluvremenu i tri u četvrtoj četvrtini.

Do utakmice u "Topolici", Zvezda će odigrati dva kola Evrolige (gostovanje Panatinaikosu u utorak i domaćinstvo Fenerbahčeu u četvrtak), dok će Mornar posle podviga u dvomeču osmine finala FIBA Evropa kupa i eliminacije Ostendea (poraz 84:71 u gostima, pobeda 90:63 kod kuće) odigrati prvu utakmicu četvrtfinala sa holandskim Groningemom u srijedu i onda pokušati da vrati seriju sa crveno-bijelima u srpsku prijestonicu.

Crvena zvezda – Mornar  91:63 (22:14, 19:8, 23:27, 27:14)

DVORANA: Aleksandar Nikolić SUDIJE: Saša Pukl, Tomislav Hordov, Milan Nedović ŠUT ZA TRI POENA: Zvezda 14/26, Mornar 3/26 SKOKOVI: Zvezda 27+10, Mornar 20+6

CRVENA ZVEZDA: Kešelj 8, Davidovac 2, Lazić 3, Antić 5, Dobrić 7, Feldin 23, Janković 2, Ročesti 10, Omić 10, Lesort 2, Enis 2, Bjelica 17.

MORNAR: Pavićević, Ćalić 1, Mićović 6, Nidam 16, Mijović, Pavić 12, Vujošević 10, Mugoša, Ros 12, Vranješ 4, Bakić 2.